Главное 28 апреля 2017

Через затягування процесу об’єднання громади Новоодеського району втратили мільйони гривень,  – експерт

Регіональний консультант Асоціації міст України з бюджетних питань Юлія Забродкіна звернула увагу голів сільських рад на те, що через затягування процесу об’єднання громади Новоодеського району втратили мільйони гривень, які б могли отримати від держави на розвиток інфраструктури. Свою думку вона висловила 25 квітня на круглому столі по утворенню ОТГ в Новій Одесі, повідомляє Офіс реформ Миколаївської області.

Зокрема, 25 квітня група консультантів Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України здійснила візит до Нової Одеси. Робоча зустріч та круглий стіл по децентралізації були проведені за присутності голів місцевих рад, в.о. голови райдержадміністрації Олександра Гриценка, районної ради Юрія Іпатенка, Новоодеського міського голови Олександра Полякова, депутатів та працівників структурних підрозділів районної ради, міських депутатів та громадськості, а також нардепа Андрія Вадатурського. Модератором заходу виступив Директор Миколаївського регіонального підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Валентин Бойко. Також поділитися досвідом життя в ОТГ був запрошений голова Веселинівської селищної об’єднаної громади Олександр Румянцев.

За перспективним планом, який було затверджено Кабінетом міністрів, у Новоодеському районі можуть утворитися та будуть відносно спроможні три громади: Новоодеська міська, Костянтинівська сільська та Бузька сільська. Разом з тим, учасниками розглядалася можливість укрупнення і створення одної великої громади – Новоодеської міської. Незважаючи на великий потенціал району та ймовірних центрів потенційних громад – у Новоодеському районі досі триває процес обговорення. Консультанти Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України намагалися ще раз пригорнути увагу до створення громад у Новоодеському районі.

Запрошений експерт, професор, доктор наук, викладач університету ім. Петра Могили Гана Коваль розповіла, що сучасні діти вже не хочуть жити як ми зараз і прагнуть корінних змін у суспільстві та впевненості у завтрашньому дні. Вона торкнулася питання реформи освіти в контексті децентралізації. Зокрема, наголосила про рівні можливості дітей з міста та села, а також, що такі можливості можуть бути отримані в опорній школі в умовах ОТГ.

Гана Коваль вбачає, що через реформу освіти і децентралізацію можна створити умови для розвитку громад та, зокрема, вирішувати всі її питання власними фахівцями, створювати робочі місця: «Створити таку громаду, яка б могла підготувати висококваліфікованого фахівця, який би знав проблеми своєї територіальної громади і міг допомогти їх вирішити».

Запрошений на обговорення голова Веселинівської ОТГ Олександр Румянцев розповів, що першим кроком створена громада прийняла бюджет, щоб отримувати субвенції, і, таким чином взяла освіту «під своє крило». Серед позитивів відмітив, що одразу отримав підтримку депутатів громади. Вирішили створити ЦНАП, житлово-комунальний сектор та відділ земельних ресурсів, архітектури та планування. На базі Веселинівської і Кудрявцівської ЗОШ прийнято рішення створювати опорні школи. При цьому, він наголосив, що жодний вчитель, який бажає працювати далі, не залишиться без роботи.

Колишні сільськи голови, які пішли до об’єднання надали велику підтримку, оскільки вони краще знають специфіку своїх рідних сіл і допомагатимуть як своїм односельчанам, так і голові громади приймати правильні рішення. «Якщо ви підете на об’єднання, то пам’ятайте, що старости на селі грають ключову роль: вони є першою опорою на селі для голови громади», ‒ сказав Олександр Румянцев.

Веселинівський голова розповів, що вони в першу чергу розпочали благоустрій, саме, в селах ОТГ. Замінили біль ніж 160 вікон по школам, дитячим садкам та іншим закладам. Відремонтували водогони. З середини 2017 року планують повністю перевести заклади культури під свій контроль, а з початку наступного року – всю первинну медицину.«Я вважаю, що місцеве самоврядуваннястоїть на трьох стовпах: комунальні дроги, освітлення та водозабезпечення», ‒ говорить Олександр Румянцев.

На завершення, голова Веселинівської ОТГ підкреслив, що раніше, особливо по окремим сільським бюджетам виникало бажання щось зробити, а коштів на це не вистачало. Зараз, в ОТГ є можливість акумулювати ресурси і зробити те, що потрібно.

Валентин Бойко додав, що держава виконує свої зобов’язання та надає обіцяні корти на розвиток інфраструктури. Так на Веселинівську об’єднану громаду було виділено близько 7 мільйонів гривень.

Регіональний консультант АМУ з бюджетних питань Юлія Забродкіна донесла до учасників обговорення ключові напрями змін, що пов’язані з реформою бюджетних відносин в Україні, озвучила розрахунки на прикладах про виконання місцевих бюджетів району за 2016 рік, які входять до трьох потенційних ОТГ, та про затвердженні фінансові показники на 2017 рік. Акцентувала увагу присутніх на тому, якими є взаємовідносини з державним бюджетом, наразі, і який фінансовий ресурс міг бути при об’єднанні за перспективним планом. Водночас, на робочій зустрічі озвучені болючі питання: не прийняття Верховною Радою України змін до законодавства щодо земель за межами сільських, селищних і міських рад; щодо посадових окладів міських, міських та селищних голів.

Юлія Забродкіна відзначила, що бюджетні розрахунки велися відповідно до перспективного плану, але, якщо мешканці Новоодеського району визначать утворити одну об’єднану громаду, то вона буде більш потужною і це відчують всі мешканці Новоодеського району.

Консультант з комунікації Олександр Дудюк розповів, що досі існують певні міфи, щодо примусового закриття шкіл при децентралізації, поглинання малих бюджетів великим центрами чи, взагалі, знищення села. Він пояснив, що європейський і, вже, український досвід свідчить, що сільські райони отримали можливість розвитку, як і держава у цілому.

Міський голова Нової Одеси Олександр Поляков сказав: «Об’єднання громад – це шлях до європейського розвитку нашої держави». Він повідомив, що бував в Європі і саме на принципах децентралізації влади там все побудовано. На місцях люди краще знають, як їм вирішувати їхні питання. Разом з тим, він відмітив, що нинішня реформа відбувається в складній політичній та економічній ситуаціях. Тим більше, що законодавчо ще не врегульоване питання розпорядження громадами земель, які знаходяться в адмінмежах.

Голова Новоодеської районної ради Юрій Іпатенко на завершення обговорення подякував консультантам з Асоціації міст та закликав сільських голів, депутатів та мешканців району активніше долучатися до децентралізації.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Самое популярное

To Top